Elektronické športové podujatia v dnešnej dobe lákajú čoraz viac a viac ľudí z celého sveta. Zatiaľ čo pre divákov môže svet cyber športu vzbudzovať pocity nadšenia, tak pre samotných hráčov môžu byť tieto pocity naopak stresujúce a prenasledované intenzívnym tlakom. Avšak našťastie by mal byť celkový vplyv pozitívny, pretože z výskumov vieme, že ľudia sledujúci šport majú vyššiu úroveň pohodlia v porovnaní s ľuďmi, ktorí šport nesledujú.
Psychická príprava a tréning
Mentálna príprava a tréning zohrávajú kľúčovú a podstatnú úlohu v správnej príprave na samotné podujatie. Tak ako sa tradiční športovci pripravujú a čelia fyzicky náročným situáciám, kde je nutné si zachovať chladnú hlavu, tak aj e-športoví hráči musia pracovať na svojej odolnosti a sústredení. Schopnosť udržať si isté sústredenie pri dlhých zápasoch je náročné.
Meditácia je jednou z techník pri ktorej hráči nadobudnú schopnosť zvládať rozptyľujúce myšlienky a schopnosť rýchlo reagovať v prítomnom okamihu. Taktiež uvedená technika znižuje riziko vyhorenia, ale aj efektívne znižuje stresovú hladinu v tele. Hráči taktiež často trénujú rôzne herne scenáre, tzv. herné simulácie, ktoré im pomáhajú rýchlejšie reagovať na tlak. Podobný efekt má aj vizualizácia, ktorá hráčom pomáha posilniť ich sebadôveru.
Hry s najväčším psychologickým dopadom na hráčov
Medzi najnáročnejšie cyber športové hry na psychiku človeka zaraďujeme tie, ktoré kladú veľký dôraz na sústredenie samotného hráča, ale aj na rýchle rozhodovanie a strategické myslenie. Patria sem hry ako napríklad: League of Legends, Dota 2, Counter-Strike, FIFA, StarCraft II, Hearthstone a podobne.
- League of Legends, Dota 2: využívajú neustálu spoluprácu tímu, strategické myslenie a hráči musia myslieť na niekoľko krokov dopredu na to, aby mali šancu na výhru a porazili protivníka.
- Counter Strike: hra si vyžaduje veľmi rýchle reflexy hráča, nakoľko sa vývoj hry neustále mení a tento faktor pôsobí na hráča veľmi stresujúco.
- Starcraft II, Hearthstone: vyžadujú strategické myslenie a hráči musia vynaložiť vysokú mieru sústredenia na to, aby súpera vyčerpali.
- FIFA: pri tomto type simulačnej hry hráči dbajú na presnosť a schopnosť adaptácie sa na rôzne typy situácií a taktiež často krát majú fanúšikovia veľké očakávania, čo spôsobuje vysokú mieru stresu a napätia.
Stávky na e-športy a ich dopad na divákov
Možnosť stávkovania za posledné roky výrazne narástla, čo značne ovplyvňuje nielen samotné podujatia, ale taktiež aj divákov. Stávkovanie na elektronické športy prináša divákom pocity vzrušenia, ale aj napätie a stres pri sledovaní priebehu hry. Prehry môžu spôsobiť negatívny psychologický dopad na diváka, čo mnohokrát vedie k frustrácii.
Ba dokonca pre niektorých divákov a fanúšikov môže stávkovanie viesť k finančnému úpadku, čo vie vyvolať úzkosť a následne depresiu. No naopak stávkovanie môže vyvolať aj nadšenie, čím sa cyber športy stávajú viac pútavými a atraktívnymi pre ich sledovanie.
Záver
Psychológia e-športov nám poukazuje na to, že samotný úspech hráčov nie je závislý len od ich technických zdatností, ale aj od ich schopnosti adaptácie na stres a záťažové situácie. Hráči musia byť psychický odolní, ale aj mať dostatočnú vytrvalosť v sústredení. Preto je dôležité venovať pozornosť psychologickému zdraviu hráčov a divákov, nakoľko to považujeme ako jeden z hlavných kľúčových krokov na to, aby elektronické športy boli zdravé a efektívne.