Kariéry v e-športoch: Ako na to?

Kariéry v e-športoch: Ako na to?

Mnohí ste už určite počuli o takzvaných elektronických športoch. Táto oblasť sa každým dňom rozrastá rapídnym tempom, najmä vďaka rovnako stúpajúcej popularite videohier nielen medzi mladými. Od skromných začiatkov videohier v obývačkách domácností v 90. rokoch sa dnešná podoba e-športových turnajov ohromne líši. Kým pred 30-timi rokmi bolo považované hranie sa na hernej konzole ako voľnočasová aktivita, dnes sa mnohým ľuďom darí z hrania ich obľúbených hier vyžiť. Aké rôzne kariéry ponúkajú e-športy?

Kariéry v e-športoch

Spolu s príchodom tohto fenoménu terajšieho storočia sa naskytlo mnoho príležitostí, ako z neho vyťažiť čo najviac. Stúpajúcim záujmom o počítačové hry a ich hranie stúpali aj požiadavky a kvalita jednotlivých hardvérových aj softvérových súčastí, ktoré spolu tvoria prostredie pre tento nezvyčajný typ športu. Možno by Vám ani nenapadlo, koľko rôznych profesií sa viaže k e-športom, poďme sa na ne v rýchlosti pozrieť:

  • E-športoví hráči: Najznámejšou profesiou, ktorú zahŕňajú e-športy, je jednoznačne možnosť stať sa profesionálnym hráčom. Požiadavky na tento post sú jednoduché: vedieť hrať vybraný titul najlepšie zo všetkých.
  • Organizovanie e-športových turnajov: Behom rokov sa komunite hráčov podarilo presvedčiť viacerých veľkých investorov na to, aby zorganizovali obrovské podujatia, plné napätia zo súbojov ale aj radosti z víťazstva. Taktiež nie je tajomstvo, že na týchto udalostiach si ich organizátori riadne naplnili vrecká peniazmi.
  • Tipovanie: Asi najmenej náročná zo všetkých spomínaných možností. Nemusíte byť ani najlepší v danom obore, ani investovať milióny. Ak si spravíte dostatočný prehľad o tom, ktorá hra ako funguje a podarí sa Vám spraviť si poriadnu analýzu, so správnym manažmentom risku a zisku budete profitovať na cudzích víťazstvách a tešiť sa na nich.

Menej zvyčajné kariéry spojené s e-športmi

Okrem spomínaných kariér, ktoré si môžete vybrať vo svete e-športov, sa s týmto svetom spájajú viaceré pozície, ako napríklad vývojár hier alebo poskytovateľ internetových služieb pre podujatia svetových rozmerov. Všetky tieto pozície však vyžadujú obrovské množstvo skúseností a správne kontakty, aby dokázali vyťažiť na svetoznámych turnajoch ako je napríklad League of Legends World Championships, na ktorý sa pozeralo minulý rok vyše neuveriteľných 6 miliónov divákov.

Využiť však môžete aj svoje doterajšie skúsenosti. Nezáleží, či ste účtovník alebo vlastníte reštauráciu. S trochou kreativity si dokážete nájsť pozíciu pri organizovaní podujatí, od menších, až po tie najväčšie. Skúsenosti vo svete manažmentu, dátovej analýzy či marketingu sú neoceniteľné pre mnohé rastúce tímy, ktoré sa šplhajú hore po rebríčku popularity ako medzi fanúšikmi, tak medzi tipérmi.

Zhrnutie

Čo teda vyplýva z tohto článku? Týmto článkom sme sa jednak snažili Vám ponúknuť pohľad do kariér, ktoré sa spájajú s e-športmi a zároveň poukázať na tie najjednoduchšie spôsoby, ako na nich inkasovať. Výhodou e-športov, ktorú málokto berie do úvahy, je relatívne nízka saturácia tipérov alebo živnostníkov, ktorí sa zameriavajú na tie najpopulárnejšie herné tituly. K tejto rastúcej komunite tipérov sa môžete pridať kedykoľvek a kdekoľvek, keďže zážitok z výhry Vám mnohé stávkové kancelárie dokážu ponúknuť priamo v ich mobilnej aplikácii. Môžeme však s istotu tvrdiť, že mať priamu spoluúčasť na organizovaní svetových podujatí, je už “iná liga”.